Transferne cene i povezana lica

Neka od najbitnijih pitanja u oblasti transfernih cena su ko se smatra povezanim licem i da li postoji povezanost između privrednih subjekata.

Zakon o porezu na dobit pravnih lica je u članu 59. okarakterisao četiri nivoa povezanosti.

 Povezanim licima smatraju se:

  1. Pravna lica između kojih postoji mogućnosti kontrole ili mogućnost značajnijeg uticaja na poslovne odluke – posedovanje najmanje 25% udela ili akcija, odnosno glasova u organima upravljanja;

  2. Pravna lica kod kojih ista fizička ili pravna lica učestvuju u upravljanju i kontroli ili kapitalu;

  3. Rodbina vlasnika pravnih lica koja su povezana po osnovu posedovanja najmanje 25% udela ili akcija, odnosno glasova u organima upravljanja;

  4. Pravna lica iz jurisdikcija sa preferencijalnim poreskim sistemom – tzv. poreskih rajeva.

Objasnićemo svaki od 4 nivoa povezanosti.

  1. Svako fizičko ili pravno lice koje je vlasnik 25% ili više osnivačkog kapitala u nekom privrednom društvu i pri tome je vlasnik sa 25% ili više kapitala u nekom drugom preduzeću, postoji osnov povezanosti po kapitalu. Ukoliko ova dva ili više sličnih preduzeća posluju međusobno, prodaju robe ili usluge jedni drugima dužni su da dostave izveštaj o transfernim cenama. Nije retka situacija da jedno fizičko ili pravno lice učestvuje u kapitalu – osnivač je više pravnih lica.  Ukoliko ta društva posluju međusovno potrebno je uraditi studiju o transfernim cenama.

  2. Sledeći nivo povezanosti jeste UPRAVLJAČKI. Ukoliko direktor jednog privrednog društva ima sva ovlašćenja u poslovanju, samostalno zastupa firmu, ima pravo donošenja odluka, potpisivanje ugovora, plaćanje i naplatu, a nema osnivački ulog u toj firmi, bez obzira prema Zakonu o porezu na dobit se smatra da je lice sa učešćem od 25% kapitala. Ukoliko direktor tog preduzeća je direktor u nekom drugom preduzeću, ili je vlasnik ili suvlasnik u nekom drugom preduzeću, i ta dva preduzeća međusobno posluju – postoji obaveza izrade studije o transfernim cenama.

  3. Treći nivo – rodbinski, on je najširi, odnosno pobrojani su svi znani članovi familije: bračni drugovi, deca, usvojena deca, njihovi bračni drugovi, deca usvojene dece, roditelji od bračnih drugova, braća i sestre od tetaka, stričeva, ujaka i njihovi bračni drugovi, vanbračni partner i njihova deca, kao i ostali srodnici. Kako to u praksi funkcioniše, bilo ko od pobrojanih srodnika, ukoliko je vlasnik, suvlasnik ili direktor nekog drugog privrednog subjekta, ili vlasnik preduzetničke radnje, i ako vaša firma ima poslovne odnose sa firmom od srodnika – propisana je obaveza izrade studije o transfernim cenama.

  4. Četvrti nivo povezanosti je najlakše utvrditi, bez obzira što se radi od oko 60 zemalja, bitno je samo da firma sa kojom ste imali poslovne odnose ima sedište ili čak samo kancelariju u nekoj od zemalja iz jurisdikcija sa preferencijalnim poreskim sistemom – lakše razumljivo ”zemlje poreskog raja”. Ako ste imali transakcije sa firmom iz tog regiona dužni ste izraditi studiju o transfernim cenama, bez obzira na vlasničke, rodbinske ili upravljačke odnose.